Zgodnie z harmonogramem praktyk zawodowych, studentów studiów I stopnia, obowiązuje odbycie dwóch praktyk:
- praktyki budowlanej po II roku (IV semestrze) studiów, w wymiarze 4 tygodni (120 godzin),
- praktyki dyplomowej po III roku (VI semestrze) studiów, w wymiarze 3 tygodni (90 godzin).
Praktyka jest oparta na Regulaminie Praktyk Studenckich WBAIŚ, którego treść znajduje się na stronie Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w zakładce Studia – Praktyki studenckie.
Nadzór nad praktyką sprawuje Koordynator praktyk.
Cel i charakter praktyki
Celem praktyki zawodowej jest praktyczne zapoznanie studentów z poszczególnymi działami przedsiębiorstw branżowych oraz umożliwienie im wykazania się nabytą w trakcie kilku semestrów wiedzą, w zakresie określonym ramowym programem praktyki.
Miejsce i termin praktyki
- Praktyka odbywa się w jednostkach gospodarczych (przedsiębiorstwach/zakładach pracy) zajmujących się budownictwem oraz w instytucjach samorządowych związanych z przygotowaniem procesu inwestycyjnego, w ramach podpisanego porozumienia między Uczelnią a podmiotem prowadzącym praktykę.
- Praktyki studenckie odbywają się w okresie wakacji.
- Praktyka realizowana jest w miarę możliwości w miejscu stałego zamieszkania studenta.
- Uzgodnienia z zakładem pracy odnośnie odbycia praktyki student dokonuje samodzielnie (miejsce i termin).
Inne formy zaliczenia praktyki
- Studenci, którzy są technikami branżowymi mogą uzyskać zaliczenie praktyki budowlanej na podstawie praktyk odbytych w szkole średniej.
- Na poczet praktyki można również zaliczyć prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przez okres co najmniej trzech miesięcy, o ile działalność ta odpowiada celowi praktyk zawodowych i zapewnia realizację ustalonego programu praktyk.
- W przypadku wykonywania przez studenta (studia niestacjonarne) pracy zawodowej można zaliczyć ten okres jako praktykę zawodową po wcześniejszym dostarczeniu zaświadczenia o zatrudnieniu studenta. Zaliczenie jest możliwe o ile wykonywana przez studenta praca jest zgodna z kierunkiem studiów i planowanymi do osiągnięcia efektami kształcenia.